Mikor van az óraátállítás?

GYORS MEGHÍVÁS:
Hívd meg ismerőseidet! Kattints az egyik ikonra:

A nyári időszámítás lényege, hogy a társadalom működése jobban igazodjon a Nap járásához, ami nyáron hosszabb nappalokat okoz.

A nyári időszámítás március utolsó vasárnapján kezdődik, és október utolsó vasárnapjáig tart. Az Európai Unió döntése alapján 2021-ben minden országnak véglegesen be kell állnia a választott téli vagy nyári időszámításra. Ezután több óraátállítás nem lesz.

Magyarország kormánya még nem határozott, hogy a nyári vagy a téli időszámítás lesz a végleges, ezért még nem tudjuk pontosan, hogy idén lesz-e óra átállítás. Amennyiben lesz:

Nyári időszámítás kezdete: 2021. március 28. vasárnap hajnalban 2:00 órakor 3:00 órára kell előreállítani az órát
Téli időszámítás kezdete: 2021. október 31. vasárnap hajnalban 3:00 órakor 2:00 órára kell visszaállítani az órát.

 

Az óratállítást már Benjamin Franklin is felvetette, de nem sikerült kiviteleznie. A világon elsőként 1916-ban az USA vezette be a nyári időszámítást energiatakarékossági okok miatt. Ezt hamarosan elterjedt a Föld számos országában. A nyári időszámítást Európában az Unió 1997-ben szabályozta és egységesítette.

Az energiatakarékosság mellett az óraátállításnak egyéb előnyei is vannak. Azok, akik a nappaljaik nagy részét fedett helyeken töltik, egy órával tovább élvezhetik a természetes világítás örömeit, több szabadtéri programot szervezhetnek. A nyári időszámítás további előnye, hogy a szabadban végzett munkák ideje meghosszabbítható. Az előnyök közé sorolják azt is, hogy a jobb látási viszonyok miatt csökkenhet a közúti balesetek száma. Mivel az emberek kevesebbet tartózkodnak az utcán sötétben, ezért a bűncselekmények száma is csökkenhet.

 

A nyári időszámítás kapcsán ellenvéleményekkel is találkozunk, amelyek az óraátállítás előnyeit vitatják. Máig kérdéses az is, hogy az emberi szervezetre milyen negatív hatással van az óraátállítás. Nem mindenki egyformán tud alkalmazkodni az új helyzethez, vannak, akik nehezebben viselik.

0.00533