Sportolás hidegben, mire kell figyelni?

GYORS MEGHÍVÁS:
Hívd meg ismerőseidet! Kattints az egyik ikonra:

Sportolni minden évszakban, még télen is egészséges. Hozzájárul az erek egészséges működéséhez, fokozza az izmok vérellátását, és a tüdő légcseréjét.

Ha hidegben szeretne sportolni, be kell tartani néhány szabályt, hogy elkerülje a megfázást és a baleseteket. Nem csak sportolni lehet télen, minél többet sétálunk, kirándulunk a friss levegőn, annál inkább erősödik az immunrendszer.


Hidegben főként a közepes vagy intenzív terhelést jelentő mozgásformák ajánlottak, mint a futás, foci, korcsolyázás vagy síelés, mert ezek segítenek fenntartani a szervezet egészséges hőmérsékletét. Fontos, hogy ne álljunk meg hosszabb időre, mert úgy könnyebben megfázunk.

 

Hidegben különösen nagy hangsúlyt kell fektetni a megfelelő ruházatra. Az ideális viselet nem szívja magába a nedvességet, a keletkezett vízgőzt engedi távozni. Légáteresztő anyagú dzseki ajánlott, illetve réteges öltözködés, mert a ruharétegek közt megreked a meleg. Legfelülre mindig könnyen szellőző, de víztaszító öltözet kerüljön. Edzés után a lehető leghamarabb öltözzön át száraz ruhába.

Amennyiben sötétben megy mozogni, biztonságosabbá teszi a sportolást a fényvisszaverő öltözet és a fejlámpa. A sapka nagyon fontos, mert a testmeleg 40%-a a fejbőrőn át párolog el. A sál és a kesztyű használata is elengedhetetlen. Válasszunk nagyobb méretű, tágasabb cipőt, hogy vastag zokninak is legyen benne hely.

 

Az orrán át lélegezzen a fertőzések és az ingerköhögés megelőzése érdekében. A levegő így megszűrve és felmelegedve éri el a hörgőket. Mínusz 10C alatt érdemes plusz védelemmel is készülni, például a száj és orr elé húzott kendővel vagy sállal. Mindenki máshogy érzékeli a hideget, ezért aki ennél magasabb hőmérsékleten is szükségesnek érzi, készítse elő ezeket a ruhadarabokat.

 

Ellenőrizze a talajt, mielőtt nekiáll sportolni. Amennyiben a talaj jeges, ne fusson, és ne biciklizzen, mert nagyon balesetveszélyes. A Nemzetközi Sportszövetség meghatározása szerint, mínusz 20C alatti hőmérsékleten nem lehet versenyezni, ilyen hidegben már edzeni sem szabad a szabadban. Természetesen nem kell megvárni ezt a hőmérsékletet, ha úgy érzi, hogy már nem esik jól a mozgás kültéren, váltson beltéri edzésre. Erre alkalmasak a konditermek, vagy akár az otthoni edzésformák is. 

A síelés és snowboardozás közbeni balesetek legtöbbje abból adódik, hogy ezek a sportágak nagy sebességgel járnak. Fontos, hogy ha ezeket a sportágakat űzi, viseljen gerincvédőd és bukósisakot.

 

Bőrünk védelme is nagyon fontos, különösen síeléskor. A hegyekben az UV-sugárzás erősebb és a hó visszaveri a fényt. Magas faktorszámú fényvédő krémet érdemes használni. Az érzékeny részeket, így az orrot, fület és arcot zsíros vagy kifejezetten téli bőrápoló krémmel kenjük. Síszemüveg viselése is ajánlott.

0.00369