Luca napi hagyományok

GYORS MEGHÍVÁS:
Hívd meg ismerőseidet! Kattints az egyik ikonra:

A decemberi asszonyi ünnepek közül Magyarországon Luca napja a legjelentősebb.

A Gergely-naptár életbe lépése előtt december 13-án Luca napján volt az év legrövidebb napja, éjszakája pedig az év leghosszabb éjszakája, ezért sok néphit, babona, szokás tartozik hozzá.

A hiedelem szerint a sötétséggel Szent Luca átalakult boszorkánnyá. Akár tavasszal, György napján, Lucakor is szabadon garázdálkodnak a gonoszok.

A boszorkányok elriasztására a kulcslyukba fokhagymát tettek, az ajtófélfába kést állítottak, az ajtóra fokhagymával keresztet rajzoltak vagy a seprűt keresztbe rakták. Ezen a napon semmit se volt szabad kölcsönkérni vagy adni, nehogy az a boszorkányok kezére jusson. A lányok és az asszonyok nem dolgozhattak, mert Luca megbüntette őket. A babona szerint a fonó asszonyhoz hajítja az orsót, kóccá változtatja a fonalat, bevarrja a tyúkok tojókáját.

Luca napján alakoskodni is szoktak. A Luca-alakoskodó fehér leplet hord, arca elé vagy fejére szitát tesz. Ellenőrzi a fiatalokat, a lustákat megszégyeníti.

Luca napján kezdik készíteni a Luca székét, amellyel felismerik a boszorkányokat Karácsony böjtjén. A lucaszéken minden nap dolgozni kell, úgy, hogy éppen Karácsony estéjére készüljön el. Akkor készítője elmegy az éjféli misére, és ott megismeri a falu boszorkányait, mert ilyenkor szarvat hordanak. Utána siet haza, mert a boszorkányok széttépnék. Ha mákot szór el az úton, nagy eséllyel megmenekül mert a boszorkányok kötelesek a mákot felszedni.

Az ország nyugati részében Luca-nap hajnalán "kotyolni" járnak a kisfiúk. Szalmát vagy fadarabot visznek magukkal, s arra térdelve mondják el köszöntőjüket. Utána kukoricával vagy vízzel öntik le őket a háziak, ők pedig a szalmával, fával "megvarázsolják" a tyúkokat, hogy egész évben jól tojjanak. A köszöntőt mondó gyerekek ezután ajándékokat kapnak.

Luca napján jósolták meg a lányok a jövendőbelijüket. A vízbe öntött ólom formája mutatta meg a majdani férj foglalkozását. Nevét pedig úgy tudták meg, hogy gombócokba cetliket tettek, amikre férfineveket írtak. Az lett a leendő férj neve, amelyik abban a gombócban volt, amelyik először feljött főzéskor a fazékban. Hogy még hány évig kell a férjre várni úgy tudták meg, hogy a disznóól ajtaját megrúgták és ahányat röffent a disznó annyi évet kellett várni még.

A következő módszerhez egy alma szükséges. Luca napjától karácsonyig minden nap harapjunk egyet egy almába. A csutkával, ami az almából karácsonyra megmarad, menjünk ki az utcára, és az először elénk tévedő férfivel egyező nevű lesz a mátkánk.

Luca-napján helyezzünk egy faágat vízbe, és ha kizöldül karácsonyra, garantáltan menyasszonyi sorba lépünk a közeli jövőben.

És ha még ennél is biztosabb információt szeretnénk, akkor helyezzünk férfinadrágot a párnánk alá, és akivel álmodunk, az lesz a férjünk.

A sok pénz reményében “töltött” pogácsát sütöttek. Aki megtalálta a pénzzel töltött pogácsát, annak a következő évben szerencséje és sok pénze lett.

Luca napján ültették az úgynevezett luca-búzát. A cserépbe ültetett búza karácsonyig kizöldellt. A búzát az állatoknak adták, hogy termékenyek legyenek. Magát a búzát meg a jó termés reményében ültették.

0.00694