Februári jeles napok

GYORS MEGHÍVÁS:
Hívd meg ismerőseidet! Kattints az egyik ikonra:

A február a böjtelő hava, ami a keresztény hagyományokra utal. Általában februárban kezdődik a húsvétot megelőző hosszú böjt.

Korábban a tisztulás, megtisztulás hónapjának tartották. A hónap neve a latin „fibra” (tisztulás, megtisztulás) szóból származik. Cikkünkben összegyűjtöttük, hogy milyen jeles napok kötődnek februárhoz.

 

Február 2. Gyertyaszentelő Boldogasszony napja: A rómaiaknál tavaszkezdő nap volt. Fáklyás-gyertyás körmenettel indultak el a Plútó istenétől elrabolt gabonaistennő, Ceres keresésére. A keresztények később gyertyaszentelő ünneppé nevezte át. A szentelt gyertya (ami Krisztus jelképe) az egészség és szerencsevarázsló eszközévé vált. Hitük szerint a gyertya megvédi a csecsemőket és a betegeket a gonosz szellemektől. Ha ezen a napon a medve kijön a barlangjából és meglátja az árnyékát visszamegy, mert sokáig fog tartani még a hideg. A másik hagyomány szerint, ha énekel a pacsirta, később még hosszan fog hallgatni.

Február 3. Balázs napja: Szent Balázs püspök és vértanú napja. Nevéhez sok beteggyógyítás fűződik. Megmentette egy fiú életét, akinek halszálka akadt a torkán. A fiú édesanyja hálából ételt és gyertyát adott neki. Ennek emlékét őrzi a Balázs-áldás vagy balázsolás. Ehhez a naphoz kapcsolódik még a „balázsjárás” is, amikor is az iskolások házról házra jártak és adományokat gyűjtöttek.

Február 5. Ágota napja: Ilyenkor körülsöprik a házat, az ólakat, hogy kiűzzék a házi férgeket, bogarakat.

Február 6. Dorottya napja: Az Ágotától megszorított időjárást, a hideget Dorottya enyhíti.

Február 10. Skolasztika napja: Ez Kolos napja, azaz a termőnap. Ezen a napon szedik az oltóágat és ezzel oltják majd a gyümölcsfákat gyümölcsoltókor.

Február 14. Bálint napja (Valentin nap): Régen szerelmi praktikákat, boszorkányságokat vettetek be ezen a napon a fiatal lányok a kiszemelt fiúk megszerzésére vagy arra, hogy megtartsák szerelmeiket. Termésjósló napnak is tartják, ugyanis, ha ezen a napon hideg, száraz az idő, akkor jó lesz a termés.

Február 16. Julianna napja: Julianna ókeresztény vértanú volt. A néphit szerint ettől a naptól az idő melegebbre fordulását várják, de ha mégis havazik, akkor "bolondoznak a Julisok", azaz megrázzák a dunyhájukat.

Február 19. Zsuzsanna napja: A néphit szerint, ha ezen a napon megszólal a pacsirta, akkor közel van a tavasz.

Február 22. Üszögös Szent Péter napja: Ezen a napon nem szabad dolgozni, mert a hiedelem szerint szerencsétlen nap, és minden, amibe belefognak üszkös lesz. Úgy tartják, hogy amilyen idő van ezen a napon, olyan lesz József napján is.

Február 24. Mátyás napja: Ez Mátyás apostol ünnepe. A középkorban a szenteket a rájuk jellemző tárgyakkal ábrázolták, hogy az írástudatlanok is felismerjék őket. Mátyás apostol jelképe a bárd volt. A néphit szerint Mátyás megkönyörül az embereken, a bárdjával megtöri a jeget és elűzi a hideget. Az ezen a napon fogott csukát „Mátyás-csukájának” nevezik és egész évben bő fogást ígér.

0.00305