Mikulás vagy Télapó?

GYORS MEGHÍVÁS:
Hívd meg ismerőseidet! Kattints az egyik ikonra:

December 6-án Miklós napján képzeletbeli, piros ruhás, nagy fehér szakállú öregember a jó gyerekeknek ajándékot tesz, a rosszaknak pedig virgácsot a szépen kipucolt csizmákba.

A kedves figurához minden országban különféle hagyományok kötődnek, sőt elnevezéseiben is különböznek. Magyarországon Mikulásnak és Télapónak is hívják. De vajon miért van két elnevezése?

A Mikulás szorosan kötődik a keresztények Szent Miklós alakjához.  A Miklós név szlovák változata Mikuláš, innen ered a Mikulás kifejezés. Szent Miklós egy római provincia püspöke volt a 4. században. Egész életét és vagyonát a szegények és a gyerekek megsegítésének szentelte, mégis egyetlen apró cselekedete miatt vált világszerte ismertté.

A legenda szerint Miklós püspök szomszédságában egy szegény ember lakott, három eladósorban lévő lányával, és hozomány híján nem tudta kiházasítani őket. Miklós azonban megszánta őket, és három egymást követő éjszaka alatt, titokban egy-egy aranyrögöt dobott be az ablakukon, hogy a lányok férjhez mehessenek.

Több változatban is elterjedt a legenda, egy változat szerint az egyik aranyrög pont az egyik lány harisnyájába esett. Innen eredhet a szokás, miszerint a gyerekek megtisztított cipőjükbe (nyugatabbra harisnyájukba) várják az ajándékot.

A piros ruhás, nagy fehér szakállú Mikulás kísérői a fekete krampuszok, akiktől a rossz gyerekek méltán félnek, hiszen hozzájuk köthető a virgács.

 

A Mikulás kifejezést már mindenki megszokta és használta, ám az első világháború eseményeit követően rossz szájízzel mondták ki a szlovák eredetű szót. Megszületett az igény egy helyettesítő kifejezésre, így a Télapó elnevezést is elkezdték használni a Mikulás szinonimájaként.

Télapó az angolszász országokban karácsonykor hozza az ajándékot. Ő az, aki a kéményen keresztül érkezik a lakásba, szánját rénszarvasok húzzák, és az Északi-sarkon lakik.

Napjainkban már Magyarországon is elterjedt szokás, hogy a gyerekek levelet küldenek a Télapónak, a kiscsizmák mellé sütit és tejet raknak, hogy kedveskedjenek az ajándékhozónak. Minden gyerek ismeri Rudolfot, a legkedvesebb rénszarvast is a kilenc közül, akinek a többivel ellentétben piros az orra.

Hogy kihez melyikük érkezik, az a családoktól, a saját szokásaiktól függ. A lényeg a szeretet és a boldogság.
 

0.0038